Tehetség-médiaműhely Sárospatakon
A sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium Északkelet-Magyarország egyik legfiatalabb középfokú oktatási intézménye. 2013-ban ünnepeltük iskolánk 20. születésnapját. A történelmi örökségekben és oktatási hagyományokban gazdag településen található gimnázium a hagyományos tanórákon kívül nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra. Ezzel együtt pedig a témáiban és lehetőségeiben változatos szakkörökre.
Röplabda-maraton
24 órás röplabdaversenynek adott otthont iskolánk, a Földes Ferenc Gimnázium február végén. A versenyt a Miskolc Városi Diákönkormányzat szervezte, az egyik ötletgazda és főszervező iskolánk 11-ea diákja, Révai Márton volt, aki Miskolc város diákpolgármestere is. Míg a D tornateremben röplabdáztak, addig az ifjúsági klubban amerikai focibemutató zajlott, illetve beszélgethettek Deák-Bárdos Mihály Európa-bajnok birkózóval is. Tizennyolc iskola, közel kétszáz diákja vett részt a jó hangulatú rendezvényen.
Tehetség-médiaműhely Sárospatakon
A sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium a történelmi örökségekben és oktatási hagyományokban gazdag településen a hagyományos tanórákon kívül nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra. Erről szól Tehetség-médiaműhely Sárospatakon c. posztunk.
Médiaszakkörösök a salgótarjáni TV-stúdióban
2015. február 26-án a Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium médiaszakkörének tagjai látogatást tettek a Salgótarjáni Városi Televízió stúdiójában.
A televízió egyik vezető operatőre, Puskás Ákos tartott tájékoztatót a stúdióban zajló munkákról és az operatőri szakma műhelytitkairól. A szakkör legtehetségesebb résztvevői kipróbálhatták a professzionális kamerákat, megismerhették és fölfedezhették a greenbox-technikát, valamint bepillantást nyerhettek a műsorok vágásának rejtelmeibe. Az érdeklődők választ kaphattak kérdéseikre: milyen elvek szerint szerkesztik a tv-műsorokat, milyen formai követelményeknek kell megfelelni és milyen technikai-szakmai háttér szükséges a televízió működéséhez. Puskás Ákos beavatott bennünket a Magyar Televízió és a vidéki tv-stúdiók együttműködésének szakmai kérdéseibe is.
Képek:
1. A bolyais médiaszakkör tagjai a Salgótarjáni Városi Televízió stúdió bejáratánál gyülekeznek
Rádiós hírszerkesztés az LKG-s Alkotóhéten
Az LKG Alkotóhetén a diákok kipróbálhatták a hírszerkesztést. Az iskolában nyomoztak és híreket írtak az érdekesebb témákból, történésekből. A Táska Rádióban (www.taskaradio.com) a felolvasás kapcsán beszédtechnikával foglalkoztak, aztán a híreket kellett megvágni. A zárókonferencián bejátszott hírblokknak a stáb és a hírek szereplői is örültek.
Bemutatkozik a Kis Herceg Diákújság
A Szolnoki Fiumei Úti Általános Iskolában az újságíró-szakkör a tehetséggondozásban lehetőséget nyújt a kommunikáció terén kiemelkedő, az írás iránt kedvet érző tanulók számára az önkifejezésre. Fontos cél: kíváncsiságuk felkeltése a többi ember, a társaik iránt, értelmi és érzelmi intelligenciájuk, pozitív személyiségjegyeik erősítése, anyanyelvi képességeik, stílusuk, kreativitásuk fejlesztése. A szakkörön tág teret kap az egyéni ötlet, a kezdeményezés. A diáklap egít az iskolai élet szervezésében, a diákközösség összekovácsolásában, az értékek erősítésében.
Az újság 2008 és 2012 között évente 2-3 alkalommal jelent meg nyomtatásban, számonként 200 példányban: http://www.fiumei.hu/khd
2010-ben, majd 2012-ben a Diákújságírók Országos Egyesületének versenyén a legjobb diákújság kategóriában 2. helyezést ért el a lapunk.
Élesben egy rádióstúdióban
A hajdúdorogi Mórában több mint 15 éve szerkesztjük a Szófacsaró című iskolaújságot. A hagyományos újságírás megismerése mellett fontosnak érezzük, hogy betekintést nyerjünk a média egyéb területeire is. Ezért látogattunk el személyesen egy valódi rádió stúdióba Hajdúnánásra. Nagy élmény volt számunkra, hogy személyesen is találkozhattunk és beszélgethettünk a környék egyik legismertebb médiaszemélyiségével: Szabó Jánossal. Hallhatjuk őt rendszeresen a hajdúnánási rádióban, láthatjuk a tévében műsorvezetőként, de nagyon sok dorogi és debreceni eseményen konferált már. Bemehettünk egy élő, egyenes adás közben a stúdióba, hogy testközelből megnézhessük, hogy működik egy rádióadás. Interjút is készíthettünk vele, amiből megtudhattuk, hogy már ősidők óta egymaga intézi a nánási rádió minden ügyét a műsorvezetés mellett. Azt is elmondta, hogy a véletlen folytán került erre a pályára, amikor középiskolás korában belekóstolt az iskolai tévézésbe.
Médiás vagy? Pályázz te is!
Már hosszú évek óta ilyenkor február tájékán nagy izgalommal készülünk a DUE Tehetségkutató Diákmédia Pályázatára. Elmondhatjuk, hogy van némi tapasztalatunk, hiszen már több mint tíz éve rendszeresen pályázunk egyéni írásokkal és a hajdúdorogi Móra iskola diáklapjával, a Szófacsaróval. Nyolc alkalommal értünk el kiemelkedő helyezést, 2011-ben pedig az év diáklapja voltunk. Akkor még mi sem gondoltuk, hogy ilyen sikersorozat vár ránk.
Élesben egy rádióstúdióban
A hajdúdorogi Mórások médiaszakköre hagyományt teremtett azzal, hogy kéthavonta megjelenteti Szófacsaró című diáklapját. A diákoknak és szülőknek egyaránt szóló információk olyan gyerekekről szólnak, akik különböző területen tehetségesek. Így az állandó szerkesztők mellett írhat bele bárki, aki kedvet érez arra, hogy érzéseit, gondolatait, kritikáit megfogalmazza.