Táska Rádiós díjazottak a DUE-sajtófesztiválon
Pénteken zajlott a Millenárison a DUE Médiahálózat 22. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválja. Az egész napos programsorozat egyik legfontosabb eseménye a 2015-ös Tehetségkutató Diákmédia Pályázat eredményhirdetése volt, ahol 3 kategóriában is a Táska Rádió műsorvezetőit hirdették legjobbnak. Zenei kategória - általános iskola: 1. helyezett Egyedi Cintia, Komáromi Klaudia, Lánczos Patrik és Arany Endre, középiskola: 1. helyezett Szárneczky Fanni és Balog Péter. Tematikus kategória - középiskola: 2. helyezett Tóth Lili, Kürti Boróka és Ihász Áron. 97.5 Táska Rádió - Te is beleférsz
Felvétel indul: látogatás az Alföld TV szerkesztőségében
A Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium film- és médiaklubosai legutóbb az Alföld TV stúdiójában jártak egy rendhagyó médiaóra keretén belül. A látogatás a bemutatkozással, és alapinformációk megismerésével kezdődött. Ezután megtekinthettük a televízió különböző részeit: a vágórészleget, a hangmérnöki szobát, a szerverszobát, magát a stúdiót és azt is, ahol minden „összeáll”: a vezérlőt.
A szerverszoba rendkívül érdekes, itt található ugyanis a televízió „lelke”, mivel innen sugározható az adás. Szintén különleges, hogy a stúdióban több részleg van elkülönítve a különböző műsorok számára: külön a beszélgetős műsoroknak, külön a híradónak.
Látogatás a Berettyó-TV stúdiójában
2015. április 29-én mi, a Berettyóújfalui II.Rákóczi Ferenc Általános Iskola médiaszakkörének tagjai látogatást tettünk a Berettyó Televízió stúdiójába, hogy betekintést nyerhessünk az ott folyó munkába.
Kogyilla Zsolt főszerkesztő, a berettyóújfalui médiacsoport vezetője elmondta, hogy a Berettyó Televízió az elmúlt kilenc évben több helyszínen és intézményi formában működött.
Tájékoztatójában a stúdióban zajló munkáról, a szerkesztői munka műhelytitkairól beszélt. Megtudhattuk, hogyan indulnak ki egy forgatási helyszínre, milyen technikai eszközöket kell feltétlenül magukkal vinniük. Elmondta, hogy a forgatás során mire kell odafigyelni, hogyan kell az interjúalannyal kommunikálni.
Kocsis Attilától megtudtuk, hogyan épül fel egy videokamera, milyen részei vannak. Megmutatta, hogyan játszák be a felvett anyagot a számítógépbe és hogyan kezdenek neki a vágási folyamatnak.
Szakmai látogatást tettünk az erdélyi diákokkal…
Iskolánkba érkezett Erdélyből 22 diák és 3 kísérőpedagógus. A sok-sok kirándulás mellett a szakmai ismereteinket is bővítettük, mert ellátogattunk a Zemplén Televízió stúdiójába. Először magáról a Zemplén Televízió működéséről hallottunk, majd megismerkedhettünk a műsorszerkesztéssel, az operatőri munkával. Lehetőséget kaptunk arra, hogy a stúdiót is közelebbről megismerjük. Kipróbálhattuk a hírolvasást, a riportkészítést – ezt nagyon élveztük.
Különös, maradandó élmény volt ez látogatás az erdélyi vendégek számára is, mert médiaszakos tanulókként pillanatok alatt birtokukba vették a stúdiót. Mindenki számára jó lehetőség volt arra, hogy szakmai és média ismereteit bővítse, tapasztalatokat szerezzen a műsorkészítéssel és megtapasztalja, hogyan tudja hasznosítani a mindennapi életben az iskolapadban megtanult ismereteket.
A második napunk a médiaszakkörön
A Halasmédia által szervezett médiaszakkörön elérkezett a második péntek, a második „tanóra”, amit már nagyon vártam. Főleg úgy, hogy az első is nagyon tetszett. Azon a napon a vágással ismerkedtünk meg, rá egy hétre pedig az interjúkészítéssel. Itt megismertük az operatőr, illetve a riporter feladatait, előkészületeit is. Egy „anyag” elkészítéséhez rengeteg munka kell, tapasztalataink alapján. Egyrészt, a helyszínnel, eseménnyel kapcsolatban is sok gyűjtőmunkát kell elvégezni, másrészt a helyszíni ottlét is eltarthat 3-4 óráig, és a harmadik, egyben szerintem legnehezebb feladat, a nyersanyag megvágása, megszerkesztése.
Hogy is kezdődött a mi szakkörünk?
Lehetőségünk nyílt a „Halasmédia” által indított médiaszakkörön való részvételre. Első alkalommal megismerkedtünk a szerkesztőséggel, operatőrökkel és a műsorvezetőkkel. Elmagyarázták nekünk, hogy is működik egy tv-csatorna. Megmutatták a stúdiót és azok rejtelmeit. A kamerákat is kipróbálhattuk adás előtt, ugyanis a híradó és a 6 órakor kezdődő Pont című ifjúsági műsort élőben közvetítik. A Pontot gimis tanulók vezetik, akik általában 16-17 évesek, és ebben a műsorban mozijegyet is lehet nyerni, aki jó választ ad a Pont felében feltett kérdésre. Megnézhettük, azt is, ahogy a videókat megvágják adás előtt. Nagyon vicces, szórakoztató és izgalmas volt a szakkörünk. Első média szakkörünkbe ennyi fért bele, sajnos gyorsan eltelt ez a 2-3 óra.
Élesben ismerkedtünk a városi televíziózással
Szakkörünk tagjai április elején a Salgótarjáni Városi Televízió stúdiójába látogattak. Az itt végzett munkáról Emődi Jutka, a stúdió vezetője és Puskás Ákos operatőr tartott érdekes előadást. A jelenlévők - a hangszigetelést szolgáló, lyukacsos téglákkal kirakott falú - stúdióban kipróbálhatták a profi kamera használatát is. A zöld háttér a stúdiófelvételek készítésekor azt a célt szolgálja, hogy bármit a beszélő mögé lehessen vetíteni. A vágószobában tájékoztatást kaptunk a munkához szükséges eszközökről is.