Felhívás tehetségsegítő tanárok ajánlására
Az Ericsson Magyarország Kft. 2016-tól kezdődően nemcsak 8 kiváló pedagógust díjaz összesen 2 000 000 forinttal, hanem egy kiváló iskolának is támogatást nyújt 500 000 és 1 000 000 forint közötti értékű eszközvásárlással. Az „Egy álom megvalósul” pályázatot az adott évben Ericsson-díjnyertesek iskolái nyújthatják be – e pályázat kiírására a díjazottak személyéről szóló kuratóriumi döntést követően kerül sor (2016. május 2-án).
Pár gondolat Varga Tamás matematikai tehetséggondozásáról
E blogon jelent meg nemrégen, hogy Varga Tamás szellemisége a közelmúltban Magyar Örökség díjat kapott. Az oklevelet Varga Tamás két gyermeke (Varga Zsuzsa és Varga György), és a „Varga Tamás Tanítványai Emlékalapítvány” kuratóriumának elnöke (Pálfalvi Józsefné) vette át a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében.
Az 1987-ben elhunyt Varga Tamás az Országos Pedagógiai Intézet Matematikai Tanszékének főiskolai tanára volt, akinek munkásságát 1980-ban Állami Díjjal is jutalmazták.
A Varga Tamás által vezetett csoport olyan matematikatanítási módszert dolgozott ki, amellyel – ha a tanító értette a dolgát – a gyerekek szerették a matekot. (És tudták is!) Hasonló érték és magyar örökség, mint mondjuk a KöMaL. A matematika nem lehet idomítás jellegű szürke gyakorlás. Az eredménye annak csak unalom, utálat lenne és nem tudás!
H.J.
Magyar Örökség díjas matematikus tehetségsegítő
Varga Tamás szellemisége a közelmúltban Magyar Örökség díjat kapott. Az oklevelet Varga Tamás két gyermeke (Varga Zsuzsa és Varga György), és a „Varga Tamás Tanítványai Emlékalapítvány” kuratóriumának elnöke (Pálfalvi Józsefné) vette át a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében.
Az 1987-ben elhunyt Varga Tamás az Országos Pedagógiai Intézet Matematikai Tanszékének főiskolai tanára volt, akinek munkásságát 1980-ban Állami Díjjal is jutalmazták.
Varga Tamás a világban megjelenő új irányzatok tanulmányozását követően kezdeményezte és irányította azt a komplex matematikatanítási kísérletet, amely két és fél évtized alatt egy egységes, hatékony pedagógiai rendszerré vált. Az óvodától az egyetemig valamennyi szinten átformálta a magyar matematikatanulás, matematikai nevelés és általában a pedagógiai munka kultúráját.
Sokoldalúság, egyéniség, tehetség - egy személyben
Nincs tökéletes ember, ám ha kellőképpen igyekszünk talán a közelébe érhetünk az áhított célnak. Iskolánk 8-os tanulója, és egyben a 2013. évi kazincbarcikai Év diákja, Hegedűs Eszter kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhet mind a sport, mind a tanulmányi versenyek terén. Az idei félévet ismételten kitűnő bizonyítvánnyal zárta. Több megyei és országos versenyen ért el szép eredményeket. A Bolyai János matematikaversenyen megyei szinten 2. helyezést ért el csapattársaival. Floorballban országos 3. helyezést ért el, magasugrásban, csapatban a dobogó 3. fokára állhatott fel.
OKTV-sikerek futószalagon Zalaegerszeg 119 éves gimnáziumában
A legrangosabb, a minisztérium által rendezett tanulmányi verseny az „Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny”, az OKTV. A legtöbb iskola soha nem nyer ilyen vetélkedést, a zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium négy éven belül két tantárgyban is az élen végzett.
2011-ben Radics Dorottya Mozgóképkultúra- és médiaismeret-tantárgyból, idén pedig Bujtor Alex földrajzból. A végzős, speciális nyelvi osztályba járó fiatalember érdekes módon nem földrajztudósnak, hanem közgazdásznak és testépítőnek készül, mégis, ahogy tanára, Stárics Roland elmondta, szorgalma, intelligenciája és mélységes alázata a tantárgy iránt megérdemelt diadalhoz vezetett.
Érdekes, ahogy négy éve angolból Farsang Zsófia révén, idén Szabó Tímea révén matematikából ezüstérmese is lett a sokoldalú tehetséggondozó műhelynek az OKTV-n. Tímea informatikából is 3. helyezést szerzett!
Tehetségek a színpadon
Tizenkilencedik alkalommal rendezte meg a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium a hagyományos tavaszi gáláját. A közel kétszáz fellépő – köztük jelenlegi és egykori diákok, valamint a pedagógusok – ismét bebizonyította: a tehetség nem ismer határokat. Énekesek, zenészek, táncosok, prózamondók szórakoztatták a nagyérdeműt a négyórás műsor alatt.
Az idei gála azért is különleges, mert a kiemelt tehetségpontként is működő iskolánk idén ünnepli a méltán népszerű és sikeres speciális matematikatagozat fennállásának 50. évfordulóját. Ez alkalomból a szervezők úgy döntöttek, hogy ebben az évben az est első részét ennek a jubileumnak szentelik, így a régebben a matematikatagozaton végzett szereplők együtt mutatkozhattak be a jelenlegi „matekosokkal.”
Az est folyamán fellépő tanulók is szépen bizonyították, hogy nemcsak az iskolai kötelességek teljesítésében és a tanulásban, hanem az élet más területein is remekül megállják a helyüket.
A matematika ifjú tehetségei
Iskolánk – Árpád Fejedelem Gimnázium, Pécs – rendezésében lezajlott a 26. Gordiusz- és Zrínyi Ilona-matematikaverseny Baranya megyei döntője. Az országos eseményen 65 005 tanuló vett részt, köztük 15 313 határon túli magyar diák. A dél-dunántúli régió legeredményesebb nyolcosztályos gimnáziuma lett a sulink! A döntő és díjkiosztó szervezése már javában zajlik: kulturális műsorral, drámajátékkal készülünk a nagyszabású rendezvényre.
Bolyai nevet viselő Kárpát-medencei középiskolák találkozója Salgótarjánban
2015. március 26-28-a között a Salgótarjáni Bolyai János Gimnáziumban rendezték meg a XIV. Bolyai nevet viselő Kárpát-medencei középiskolák találkozóját.
A Bolyai nevet viselő Kárpát-medencei középiskolák szövetsége a két Bolyai kultuszának ápolására jött létre. 1998-ban Kecskemétről indult el a Bolyai nevet viselő középiskolák összefogását célul kitűző mozgalom. Az intézmények vezetői 2002-ben Ócsán kinyilvánították szándékukat, miszerint évente más-más helyszínen rendezik meg a Bolyai-iskolák találkozóját.
A résztvevő diákok és tanárok idén is összesen kilenc települést képviseltek az iskolában: Aknaszlatinát (Kárpátalja), Budapestet, Kecskemétet, Ócsát, Marosvásárhelyt, Mosonmagyaróvárt, Szombathelyet, Salgótarjánt és Zentát.