Felhívás tehetségsegítő tanárok ajánlására
Az Ericsson Magyarország Kft. 2016-tól kezdődően nemcsak 8 kiváló pedagógust díjaz összesen 2 000 000 forinttal, hanem egy kiváló iskolának is támogatást nyújt 500 000 és 1 000 000 forint közötti értékű eszközvásárlással. Az „Egy álom megvalósul” pályázatot az adott évben Ericsson-díjnyertesek iskolái nyújthatják be – e pályázat kiírására a díjazottak személyéről szóló kuratóriumi döntést követően kerül sor (2016. május 2-án).
A Rátz Tanár Úr Életműdíjas Honyek Gyula a fizikus tehetséggondozásról
Dr. Honyek Gyula, a budapesti ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium tanára Rátz Tanár Úr Életműdíja alkalmából felidézzük annak az interjúnak egy részletét, amelyet tavaly adott a tehetseg.hu számára, azóta tragikus hirtelenséggel elhunyt szerkesztőnk, Juhari Zsuzsanna kérdéseire válaszolva:
– Ön a Nemzetközi Fizikai Diákolimpiákon szereplő magyar csapat egyik felkészítő tanára, csapatvezetője. Hogyan válogatják ki ezeket a tehetséges fiatalokat?
- A csapatvezetői munkát is abbahagytam két évvel ezelőtt, de azért tudok a kérdésre válaszolni. A legkülönbözőbb versenyek alapján ismerjük a legjobbakat, akiket meghívunk a diákolimpiai válogatóra, ahol olyan körülmények között versenyeznek, olyan feladatokat kapnak, melyek hasonlítanak a nemzetközi diákolimpiák körülményeire, feladataira.
Magyar arany- és ezüstérem az Európai Természettudományos Diákolimpián
Egy arany- és egy ezüstéremmel zárta a két résztvevő magyar csapat az idei Európai Uniós Természettudományos Diákolimpiát megtartva ezzel a sokéves összesített 2. helyét.
2003 óta évente tartják meg az Európai Unió Természettudományos Diákolimpiáját (EUSO). Idén a 13. EUSO-t Klagenfurtban rendezték meg április 26-a és május 3-a között. Magyarország idén már hetedszer vett részt az EUSO-n. Ez alkalommal a két magyar csapat egy arany- és egy ezüstérmet szerzett. Ezzel a résztvevő 25 - Ausztria, Belgium, Bulgária, Horvátország, Csehország, Svédország, Ciprus, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxembourg, Hollandia, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország - ország között a 3. helyet szerezte meg, a sokéves összesítésben pedig megőrizte 2. helyét Németország mögött.
A magyar csapatok tagjai:
Kovács Péter Tamás (A-csoport), Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium,
A Fény éve városi rajzpályázat eredményei
„Válasszátok ki a kedvenc hónapotokat, évszakotokat, és készítsetek róla képet, milyen fények, színek jellemzik, hiszen más a szikrázó nyár, és más a havas tél hangulata” – ezzel a figyelemfelkeltő szöveggel hirdették meg az idei Fény éve rajzpályázatot Szolnokon.
Fizikából is van olimpia
A zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium 10. n osztályos tanulója, Kovács Péter Tamás az Európai Unió Természettudományos Diákolimpiáján (EUSO) Magyarország ”A” csapatának fizikustagjaként egyike volt az aranyérmeseknek. A versenyen, amelyet április 26-május 3 között Klagenfurtban (Ausztria) rendeztek meg 49 csapat közül abszolút 2. helyezést jelentett az elismerés. Felkészíttetette Juhász Tibor és édesapja, Kovács Tibor – azaz az alma nem esett messze a fájától. A csapat további tagjai Túri Soma és Varga Petra, mentoruk Vankó Péter.
Ahol a teáskannából szól a Punnany Massif - Lánczos fizikalabor
A Lánczos Kornél Gimnáziumban működő fizikalabor igazi tehetséggondozó műhely. Dr. Ujvári Sándor tanárnak Ács Virág, Ruzicska Máté és Solymossy Gergő segítenek bemutatni, hogyan is zajlik itt az élet a hétköznapokban.
Természettudományos előadások, tehetséges diákok
Természettudományos előadásokkal és kémiai, illetve fizikai kísérletekkel is készültek a Föld napjára a Salgótajáni Általános Iskola Gagarin Tagiskolájának tehetséges diákjai. Az előadások sorában az emlős állatokról, a földrengésekről, a villámlásról, a Balaton kialakulásáról, a március 22-i napfogyatkozásról is hallhattak a jelenlévő diákok és pedagógusok.