Javulóban a fiatalok kilátásai az EU-ban?
Növekvő optimizmussal vélekednek az EU tagállamaiban a megkérdezettek arról, hogy a fiataloknak, köztük az ígéretes tehetségeknek nehezebb vagy könnyebb lesz-e boldogulniuk a jövő Európájában.
Az Európai Unió tagállamainak közvéleményét rendszeresen vizsgáló Eurobarométer kutatássorozat keretében a közelmúltban látott napvilágot az Európa jövője című tanulmány. Ebből - ahogyan arról február 24-i posztunkban már hírt adtunk - kiderül, hogy az előkelő hatodik helyre került az a megállapítás, mely szerint Európa legfőbb ereje állampolgárai tudásában, képességében és tehetségében rejlik. Az európaiak nagyjából 5-11 százaléka érzi fontosnak és jellemzőnek a tehetséget Európára nézve, függően a kérdés megfogalmazásától és a válaszadás mikéntjétől (egy vagy többes említés lehetséges-e). Hazánk ebből a szempontból az európai átlagnak megfelelő eredményt produkált: a magyarok 11 százaléka említette a tehetséget a legfontosabb értékek, erények élén.
Tehetség: az EU egyik ismertetőjegye
A címben megfogalmazott fontos következtetést az EU tagállamainak közvéleményét rendszeresen szondázó Eurobarométer nemrégen megjelent, Európa jövője című felmérése alapján vonhatjuk le.
A reprezentatív kutatás során az EU-polgárokat arra kérték: említsenek spontán módon olyan értékeket, amelyek egységesen jellemzik az Uniót. A felsorolásban az előkelő hatodik helyre került az a megállapítás, hogy Európa legfőbb ereje állampolgárai tudásában, képességében és tehetségében rejlik. Az első helyen az EU gazdasági potenciálját, másodikon a demokrácia iránti általános elkötelezettségét említették a válaszadók, míg a harmadik helyre a tagországok közötti hálózatos együttműködés lehetőségei kerültek.