Egy diákpályázat negyed százada
A Tudományünnep keretében a TIT Uránia Csillagvizsgálóban a Természet Világa tehetséggondozó missziójáról rendezett workshopot a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat. A tanácskozás közzéppontjában a folyóirat Természet–Tudomány című Diák-cikkpályázatának elmúlt 25 éve, a tehetségsegítésben betöltött szerepe állt.
Piróth Eszter, a TIT, a Természet Világa kiadója igazgatójának a bevezető gondolatai után Staar Gyula főszerkesztő idézte fel az egész Kárpát-medencére kiterjedő pályázat múltját és eredményeit. A Természet Világa mellékleteként a középiskolás pályázók írásaiból havonta megjelenő összeállításról elmondta, hogy az voltaképpen immár egy önálló tehetséggondozó folyóirat.
A Természet Világa a 2015/2016-os tanévre is meghirdette a felhívását, amelynek szerkesztési és tehetségszakmai háttérmunkáiról Kapitány Katalin szerkesztő adott áttekintést: A meghirdetéstől a díjátadásig - a lebonyolítás sokparaméteres egyenlete című prezentációjában.
Gondolatok egy díjátadó kapcsán
Fontos megjegyezni: az a Műegyetem tapasztalata, hogy még a felvételi pontszám szerint is az első felmérők eredményei véletlenszerűbben „szórnak”. Ugyanezek az adatok emelt szintű érettségik – egy tudatosabb felkészülés – birtokában egyértelműen sikeresebb tanulmányokhoz vezetnek.
Mégis forog a Föld!
Budapesten a 135 éves első magyar Foucault-inga!
Az Országjáró Természettudományok tehetséggondozó program keretében, a Messzehangzó Tehetségek Alapítvány szervezésében 2015. november 9 és 15. között ismét leng a Mammut Bevásárló Központban a korabeli, 135 éves ingatest; s a Foucault-féle lenyűgöző ingakísérlet újból bemutatásra kerül.
A nem mindennapi kísérlet bemutatására és magyarázatára minden nap 11 órakor kerül sor, és hogy ez minél több érdeklődő számára átélhető legyen, az eseményre Budapestről és a vidéki nagyvárosokból jelentős számú, 12-16 éves, a természettudományok iránt érdeklődő diák kapott meghívást - tanárai kíséretében.
Az inga indításai önmagukban is látványosak: az oldalra kihúzott fémgolyót zsinórral egy oszlophoz rögzítik és ezt elégetve adnak kellő sebességet a lengéshez. Az indításra minden nap más, a természettudományok és a csillagászat iránt érdeklődő ismert személy kapott felkérést.