Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Kedves Látogató!

Az itt található Tehetség Blogot 2015 elején a TÁMOP 3.4.5-12-2012-0001 Tehetséghidak Program alatt meghirdetett, Tehetség Hónapja elnevezésű programunk hívta életre. Számos tehetségponti beszámolónak adott helyet ez a felület, és később a Matehetsz által megvalósított további projekteknek is megjelenési lehetőséget biztosított. A Magyar Templeton Program résztvevői, majd az EFOP 3.2.1 Tehetségek Magyarországa tutoráltjai is közöltek itt rövid élménybeszámolókat.

A blog új bejegyzéseket már nem fogad, de tartalmát itt megőrizzük.

Amennyiben a Matehetsz aktuális tevékenységeiről tájékozódni szeretne, kérjük, keresse föl a tehetseg.hu portálunkat, illetve a matehetsz.hu oldalt.

blog.tehetseg.hu

Boldog új évet kívánunk!

G.Á. · 2015. december 28. 20:13

Minden kedves Felhasználónknak tehetségekben és tehetségígéretekben gazdag, sikeres és boldog 2016-ot kívánunk!

Mégis menő a kémia

Szunyogh Gábor · 2015. december 17. 20:28

Kifejezetten jól teljesítenek a magyar középiskolások egy nemrég indult online kémiaverseny adatai alapján. A diákok döntő többsége ugyanis jól oldotta meg a feladatokat, amelyeket a verseny szervezői a mindennapi életből vettek. Magyarország első internetes kémiaversenyének kifejezetten reménykeltők a statisztikái.

A természettudományos tantárgyak, azon belül is a kémia ugyan továbbra sem vezeti a népszerűségi listát, azonban komoly bizakodásra adnak okot egy nemrég indult internetes verseny első fordulójának eredményei. A Laborkaland Online (www.laborkaland.hu) elnevezésű játék statisztikái azért is bíztatóak, mert ezt a versenyt nem csak az elitnek, a „zseni” kémikusoknak hirdették meg, hanem minden olyan diáknak is, akit érdekel, hogyan működik a világ körülöttünk.

A Rátz Tanár Úr Életműdíjas Honyek Gyula a fizikus tehetséggondozásról

G.Á. · 2015. december 14. 09:10

Dr. Honyek Gyula, a budapesti ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium tanára Rátz Tanár Úr Életműdíja alkalmából felidézzük annak az interjúnak egy részletét, amelyet tavaly adott a tehetseg.hu számára, azóta tragikus hirtelenséggel elhunyt szerkesztőnk, Juhari Zsuzsanna kérdéseire válaszolva:

– Ön a Nemzetközi Fizikai Diákolimpiákon szereplő magyar csapat egyik felkészítő tanára, csapatvezetője. Hogyan válogatják ki ezeket a tehetséges fiatalokat?

 

- A csapatvezetői munkát is abbahagytam két évvel ezelőtt, de azért tudok a kérdésre válaszolni. A legkülönbözőbb versenyek alapján ismerjük a legjobbakat, akiket meghívunk a diákolimpiai válogatóra, ahol olyan körülmények között versenyeznek, olyan feladatokat kapnak, melyek hasonlítanak a nemzetközi diákolimpiák körülményeire, feladataira.

 

Egy diákpályázat negyed százada

Gózon Ákos · 2015. november 25. 08:40

A Tudományünnep keretében a TIT Uránia Csillagvizsgálóban a Természet Világa tehetséggondozó missziójáról rendezett workshopot a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat. A tanácskozás közzéppontjában a folyóirat Természet–Tudomány című Diák-cikkpályázatának elmúlt 25 éve, a tehetségsegítésben betöltött szerepe állt. 

Piróth Eszter, a TIT, a Természet Világa kiadója igazgatójának a bevezető gondolatai után Staar Gyula főszerkesztő idézte fel az egész Kárpát-medencére kiterjedő pályázat múltját és eredményeit. A Természet Világa mellékleteként a középiskolás pályázók írásaiból havonta  megjelenő összeállításról elmondta, hogy az voltaképpen immár egy önálló tehetséggondozó folyóirat. 

A Természet Világa a 2015/2016-os tanévre is meghirdette a felhívását, amelynek szerkesztési és tehetségszakmai háttérmunkáiról Kapitány Katalin szerkesztő adott áttekintést: A meghirdetéstől a díjátadásig - a lebonyolítás sokparaméteres egyenlete című prezentációjában. 

Mégis forog a Föld!

Vígh Mónika · 2015. november 2. 18:32

Budapesten a 135 éves első magyar Foucault-inga!

Az Országjáró Természettudományok tehetséggondozó program keretében, a Messzehangzó Tehetségek Alapítvány szervezésében 2015. november 9 és 15. között ismét leng a Mammut Bevásárló Központban a korabeli, 135 éves ingatest; s a Foucault-féle lenyűgöző ingakísérlet újból bemutatásra kerül. 

A nem mindennapi kísérlet bemutatására és magyarázatára minden nap 11 órakor kerül sor, és hogy ez minél több érdeklődő számára átélhető legyen, az eseményre Budapestről és a vidéki nagyvárosokból jelentős számú, 12-16 éves, a természettudományok iránt érdeklődő diák kapott meghívást - tanárai kíséretében.

Az inga indításai önmagukban is látványosak: az oldalra kihúzott fémgolyót zsinórral egy oszlophoz rögzítik és ezt elégetve adnak kellő sebességet a lengéshez. Az indításra minden nap más, a természettudományok és a csillagászat iránt érdeklődő ismert személy kapott felkérést.

Rekordszámú csapat a Szent-Györgyi Versenyen

Bittner Péter · 2015. október 25. 21:16

Idén minden eddiginél több csapat jelentkezett a Szent-Györgyi Tanulmányi Versenyre (SZGYTV), amelyet a Szegedi Tudományegyetem hirdet meg negyedik éve középiskolások számára. A verseny különlegessége, hogy a Nobel-díjas tudós gazdag életművéből merít, így több tudományterületet is érint. Idén minden eddiginél többen adták be jelentkezésüket a versenyre: közel félszáz csapat – egyebek mellett Budapestről, Szombathelyről, Brüsszelből és Zentáról – versenyez november 5-én és 6-án Szegeden. A versenyzők meghallgathatják Eric Francis Wieschaus Nobel-díjas genetikus, embriológus előadását is.